headerphoto

Aktuality

David Hozák devátý na Mistrovství Evropy juniorů

David se brání útoku soupeře akrobatickým kouskem ala Zantaraya...

Na juniorském ME v Sarajevu (Bosna a Hercegovina) dosáhl pěkného výsledku David Hozák (kat. do 60 kg), který obsadil dělené 9.místo.

Už jen nominace na vrcholnou akci je pro závodníka, který je prvním rokem junior, úspěch. David se nominoval 5. místem na Evropském poháru v Itálii a jako perspektivní závodník dostal důvěru pro start na ME. Zde rozhodně nezklamal. I když je potřeba přiznat i poměrně příznivý los.

V prvním kole měl David volný los, a tím pádem postoupil mezi posledních 32 závodníků. Ve druhém kole narazil na známého Maďara  Szabo, s kterým David předváděl účinné útočné judo a dvakrát skóroval. Výrazné vedení pak dokázal uhájit akrobatickými kousky, kdy útok soupeře dokázal eliminovat saltem přes soupeře tak, jak to dělá olympijský vítěz kategorie do 60 kg Zantaraya z Ukrajiny. Vítězstvím postoupil mezi posledních 16 borců své kategorie a o postup do čtvrtfinále se utkal s Valizadou z Azerbajdžánu. Zde již David na pozdějšího bronzového medailistu nestačil a po dvou vydařených útocích soupeře prohrál před časovým limitem. Tím pro Davida soutěž skončila a obsadil dělené 9. místo.

Davidův výkon byl nakonec druhým nejlepším vystoupením závodníka ČR na tomto ME ( 5. místo vybojoval Ječmínek z USK Praha – do 73 kg ) a pravděpodobně bude znamenat nominaci na nadcházející MS juniorů ve Slovinsku.

Dalším zástupcem Sportovního centra mládeže v Litoměřicích byl Jan Staněk, který startoval v kategorii nad 100 kg. Honza si vybojoval nominaci senzačním bronzem na EP v Liberci a mohl si tak odbýt premiéru na vrcholné akci. V prvním kole však narazil na závodníka Sanala z Francie a byl vyřazen už v samém úvodu utkání.

I tak nominace dvou závodníků na MEJ je nesporným úspěchem. (Celkem startovalo 6 judistů ČR) Oba borci budou v juniorské kategorii startovat i v nadcházejících letech a pro oba byl start na vrcholné akci obrovskou zkušeností.